KLASİK PERGOLE SİSTEMLER

 

Pergola; cafe, restaurant, teras, bahçe vb açık alanların kapalı alana dönüştürülebilmesi için tasarlanmış bir otomatik tente sistemidir. Estetik ve şık tasarımı sayesinde mekanları hem dört mevsim kullanılabilir hale dönüştürmekte, hem de değer katarak mekanların en ideal fayda düzeyinde kullanılmasını sağlamaktadır.

Bağımlı veya bağımsız alanlara kurulabilme özelliği ile her türlü mekanın estetik ve işlevsel şekilde kapatılmasına olanak sağlar. Çeşitli modelleriyle, geniş renk yelpazesiyle dış mekanları en etkili şekilde kullanılır hale getirir.

Haus Free; uygulama yapılan alanın mimari yapısına göre sizlere çeşitli modellerde çözüm önerileri sunar. Pergola, genel olarak ön direk destekli uygulanır. Ön direğin istenmediği durumlarda, tente duvara monte edilerek askılı sistem uygulanabilir, böylece görüş engellenmeden manzaradan keyif almaya imkan tanır. Alanın mimarisine veya mekanın dekorasyon ihtiyacına göre payandalı olarak uygulanabilir. Payanda, güçlü ve temiz çizgileriyle mekana kalite katar. Çok büyük alanların ferah bir şekilde kapatılması için ise kamelya sistemi geliştirilmiştir. Çift yöne açılımlı olarak bağımsız şekilde uygulanabilir. Çift taraflı uygulama dış mekanı yaratıcı bir şekilde genişletir. Yaşamınızı kolaylaştıracak bu mimari çözümlerin tamamı standart pergola sistemi ile uyumlu olarak tasarlanmıştır.

Pergola, modern hatlarıyla, şık görüntüsü, estetik çözümleri ile mekanlarda her türlü isteğe uygun kalıcı çözüm önerileri sunar. Güçlü yapısı ile yaşamınızı destekler, dinamizmi ile keyfinizi ve konforunuzu önemser.

Haus free; pergola sistemlerinin modern ve temiz hatlarıyla yaşam kalitenizi yükseltir, rahatlatıcı tasarımıyla yaşam alanınızdan en iyi şekilde faydalanmanıza imkan tanır, zarif görüntüsüyle keyif dolu zamanlar geçirmenize olanak sağlar.

Teknik Bilgiler

Standart Pergola Sistemi bağımlı veya bağımsız olarak 12 metre cephe ve 8 metre ileri açılım, ara dikme gerektirmeksizin 96m² alanı tek parça halinde kapatabilecek normda tasarlanmıştır.

Saatte 100 km/h hızla esen rüzgara mukavemet edebilen bu sistem, yağmura, güneşe aynı zamanda 30cm kar kalınlığına karşı dayanıklı olarak tasarlanmıştır.

Kendinden taşıyıcılı ray profilleri 150×70 ölçülerinde olup tek modülde 8 metre açılım sağlamaktadır. Raylar yüksek taşıma kapasitesi hesaplanarak tasarlanmıştır.

Ön bağlantıda 80×80 veya 100×100 direkler ile desteklenmektedir. 160×120 ebadındaki ön kısım yağmur oluğu olarak tasarlanmıştır. Burada biriken su 120×80 ölçüsündeki direklere dağılım yapıp direklerden gizli su tahliyesi sağlamaktadır.

Sistemde kullanılan alüminyum profillerin tamamı yüksek dereceli olarak imal edilmiştir.

Elektrostatik toz boya ile boyanmaktadır. Boyama sisteminde kullanılan elektrik akımı, alüminyum ile boya arasında kuvvetli bir taşıyıcı görevi üstlenir. Bu akım alüminyumun boya ile bütünleşmesini, boyanın uzun yıllar kalıcı olarak kullanılabilmesini sağlamaktadır. Ürünler 200°’de boyanmaktadır.

Sistemin hareketi; rayların içerisinde bulunan taşıyıcı arabalar ve triger kayışın birlikte hareketi ile sağlanmaktadır. 6 tekerlekten oluşan taşıyıcı arabalar, triger kayışını çekici görevini üstlenmekte, triger kayışın içinde bulunan çelik telin sahip olduğu çekiş gücü ile birleşerek üstün bir gerilme sağlamaktadır.

Sistemde kullanılan fitil ve contalar tüm olumsuz hava şartlarında uygulama alanına su ve hava girişini engellemektedir. Fitiller kumaş ve raylarda, contalar ise taşıyıcı arabalarda bulunmaktadır. Bu detaylar sayesinde yağmura karşı koruma sağlanıp sızmalar % 100 önlenmekte, pergola sistemi uzun yıllar kullanılabilmektedir.

Sistemde kullanılan tüm bağlantı vidaları, cıvatalar ve pimler yüksek kalite paslanmaz çeliktir.

Sistemde metre ağırlığı 1.500 gr olan, doygun et kalınlığına sahip alüminyum boru kullanılmaktadır. Motoru içerisinde muhafaza eden boru, Avrupa teknolojisi Somfy ve Becker akıllı motorların aparatlarına uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Burada motora çalışma komutu verdikten sonra boru harekete geçer, bu sayede sistemin hareketi sağlanmaktadır. Bu harekete yardımcı rulmanlar kullanılmaktadır. Rulmanların demir olması yük taşıma kapasitesini maksimum seviyeye çıkarmaktadır.

Sistemde yalıtım amaçlı galvaniz saclar kullanılmaktadır. Galvaniz saç 50×150 kutu profil ile pergola sisteminin şase kısmına bağlanır böylelikle arka gövde koruma altına alınıp, buradan uygulama alanına kir ,su vb atıkların girmesi engellenmiş olur.

Sistemde alüminyum dışında kullanılan tüm plastikler yüksek kalite malzemeden üretilmiş olup, sistemle tam uyumlu olarak tasarlanmıştır.

Sistem ön direk olmadan, üst askı aparatı ile montaja elverişli şekilde tasarlanmıştır. Askılı modelde sistemi ön direkler yerine montaj yapılacak beton veya çelik konstrüksiyon taşımaktadır. Askılı sistem için 4 cm çapında 3 mm et kalınlığında demir boru kullanılır. Bu boru önden çelik mafsal, arkadan ise demir duvar bağlantı aparatı ile duvara takılarak sabitlenir. Böylelikle rayın mukavemeti sağlanır. Askılı sistem, ön direk ile birlikte veya çift yöne açılımlı olarak ta uygulanabilir.

Sistem ön direk olmadan, payanda aparatı ile montaja elverişli şekilde tasarlanmıştır. Payandalı modelde sistemi ön direkler yerine arka demir profil taşımaktadır. Payandalı sistem için 40×80 ölçüsünde demir profil kullanılır.Bu profil bükülerek arkadan corner direğe kaynatılır. Ön taraftan ise paslanmaz aparatlar yardımıyla raya sabitlenir. Böylelikle rayın mukavemeti sağlanır. Payandalı sistem, ön direk ile birlikte veya çift yöne açılımlı olarak ta uygulanabilir.

Sistem, ortadan direkli veya ortadan iki yandan direkli olmak üzere çift açılıma elverişli şekilde tasarlanmıştır. Çift taraflı sistemin başında ve sonunda 100×100 veya 150×150 ölçülerindeki demir profil direk vazifesi görür. Bu iki direk, üstten de aynı profil ile desteklenerek kamelya iskeleti oluşturulur. Bu sistem daha geniş alanların kapatılmasına imkan tanımaktadır.

Motor Sistemi

Motor Sistemi Haus Free, ürünlerinde Somfy ve Becker marka tente motorları kullanır. Somfy ve Becker motorlar Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmiş, dünya standartlarında geçerli kalite belgelerine sahiptir. Motorlar, tüm ürünlerimize entegre olabilecek uygunlukta olup, üretimini gerçekleştirdiğimiz sistemlerin tamamı uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmektedir. Akıllı motorlar ile pergola kolaylıkla ve pratik bir şekilde kumanda edilebilir. Motorların teknolojisi sayesinde bir engel algılandığında, üst tavan örtüsü tamamen gerildiğinde tente kendiliğinden yumuşakça kapanır. Böylelikle tentenin ve kumaşın uzun süre dayanıklılığını korur. Birden fazla tente sisteminin kontrolü tek bir çoklu kumanda ile sağlanabilir. Böylece kullanımda pratik çözüm sunar.

Aydınlatma

Aydınlatma Haus Free, mekanlarınızda görselliğe önem vermektedir. Uygulama yapılan pergola sistemlerinin en önemli tamamlayıcı detayı ortamın aydınlatmasıdır. Pergola sistemlerinde çeşitli model ve renk seçenekleri ile aydınlatmada geniş bir yelpaze sunmaktayız. Zevkinize göre damla(yuvarlak) veya şerit (yatay) led seçenekleri, ortamın ambiyansına göre gün ışığı ve beyaz renk seçenekleri mevcuttur. Geliştirilmiş dimmer sistemi ile ortama uygun ışık yoğunluğu kademeli olarak ayarlanabilmektedir. Led teknolojilerinin sağladığı enerji tasarrufu ile doğa dostu bir yaklaşım sergileyerek,çevreye olan sorumluluğunu da yerine getirmeyi hedeflemektedir.

Kumaş

Kumaş Haus Free; Pergola Sisteminde ithal mimari blockout kumaş kullanmaktadır. Blockout ; 5 yıl süre ile garantili, uluslararası geçerliliği olan tüm kalite belge ve sertifikalarına sahip ,yüksek kalitede üretilmiş PVC bloklardan oluşan bir membran çeşididir. Entegre tesisinde Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmektedir.Her türlü hava koşuluna dayanıklı olması, enerji tasarrufuna katkıda bulunarak doğa dostu olma özelliğini öne çıkarmaktadır. Standart olarak krem , beyaz ve gri renklerde üretilen kumaş , doku açısından düz veya 3 boyutlu desenli olarak çeşitlenmektedir. Blockout kumaş % 100 su geçirmez özelliğe sahiptir.Kumaşın içerisinde bulunan film tabakası ısı izolasyonu açısından etkin koruma sağlamaktadır.Bu karartma filmi güneşin ultraviyole ışınlarını filtreleyerek uygulama alanında soğuk-sıcak hava dengesi sağlayıp yalıtıma katkıda bulunmaktadır. -30° soğuk ve +70° sıcak hava aralığına dayanıklı olarak tasarlanmıştır. PVC esaslı blockout kumaşın m² ağırlığı 850 gram olup, laklı (parlak yüzeyli) bir kumaştır. En önemli özelliklerinden biri alev yürütmez olmasıdır.Böylece kumaşın yanma ihtimali ortadan tamamen kaldırılmıştır. Su geçirmezlik özelliği, blockout kumaşın pergola sistemlerinde kullanılmasının başlıca sebebidir. Kumaş, pergola sistemine fitil ve contalar yardımıyla monte edilip yüksek derecede izolasyon sağlamaktadır. Böylelikle su sızdırmazlığını üst seviyede tutar. Blockout kumaşlar, uygulama alanının yazın serin,kışın sıcak kalmasına katkıda bulunur.Ayrıca ses yalıtımına da katkısı vardır. Mimari blockout kumaşlar maksimum derecede ısı, nem ve kir direnci sağlar. Sıkı dokumalı olması mukavemeti arttırıp yüksek atkı ve çözgü oranları ile kopmayı engeller.

Garanti

Garanti Tenteyi oluşturan alüminyum aksamı belirtilen kullanıcı hataları haricinde 5 yıl süre ile garanti kapsamındadır. Blockout kumaş ithalatçı firma tarafından 5 yıl süre ile garanti kapsamındadır. Tentede kullanılacak motor ve otomasyon ürünleri ithalatçı firma tarafından 5 yıl süre ile garanti kapsamındadır.

 

 

PERGOLA PROFİL SİSTEMİ

*İki adet ray tipi bulunur.

1- 75mm X 125mm

2- 65mm X 110 mm Bu ray tipi 4000 mm açılıma kadar izin verir. Ölçünün daha büyük olması durumda ağırlığı taşımayacaktır.

*Standart Ray Profilinin uzunluğu 8000 mm’dir.

*Uzunluğun 8000 mm’yi geçmesi halinde profilin sistemi taşıyabilmesi için iki yol izlenebilir.

1- Askılı sisteme geçilir. Askının merkezde, tam orta noktada olması gerekir.

2- Sistem beşik çatıya yani her iki tarafa da açılım sağlanacak sisteme çevrilir.

*Dikme profiller standar 100 mm X 100 mm profildir.

MOTOR BLOĞU

*Pergola Sistemlerin iki tip motor kullanılır.

1- Şaftlı Motor : Motorun motor kutusuna oturduğu ve sistemin bir şaft üzerinden döndüğü, bu sayede motorun gücünü 3 katına kadar çıkarabildiği bir sitemdir.

Şaftlı sistem ile 80 m2’ye kadar pergolada açılım sağlanabilir ancak hem işçiliği zordur hem de maliyeti fazladır.

Ayrıca motor bloğunda kullanılan parça sayısını arttırır.

2- Borulu Motor : Bizim kullandığımız ve motorun bir boru profil içinde dönüyü verdiği sistemdir.

*Toplamda bu sistemlerde kullanılan 5 adet motor markası vardır.

Bunlar ; Somfy, LCP, Becker, Cherubini, ve Moseldir.

*Somfy ile Cherubini karşılaştırması yapılırsa;

Cherubinin limit ayarı daha az arıza yapar. Sensörler vasıtasıyla elektrik kesintisinden etkilenmez.

*Cherubini motorda 40/85/120 N olmak üzere üç seçenek bulunur. (Giyotinde yük kaldırdığı için genelde 120 N kullanılır.)

*Her motor 40/50 m2 kumaşa kadar sorunsuz çalışır. Kumaş m2 ve ağırlığı arttıkça ilave motor kullanılacaktır.

*Motor arızası genelde kafada çıkar. Kafayı değiştimek az maliyetli olduğundan bu arıza kolay çözülür.

KUMAŞ

*Kumaş 4 çeşittir ; 3 boyutlu, 5 boyutlu, Düz ve Delikli Kumaş (Serge Ferrari üretimidir)

*Kumaş üç katmandan oluşur. Dışı kısımları PVC ve içi membrandır.

*Kumaşın m2’si Kayalar’da 900 gr, Mehler’de 800 gr’a denk gelmektedir.

*Pergola sistemlerinde kullanılan kumaşın kalın olması gerekir. Çünkü imalatta kumaşın üzerine fitil basılır ve fitil basılması esnasında yanmaması gerekir.

* Kumaşlar yanmaz değildir. Yanar ancak alev yürümez özelliğinden dolayı yangını ilerletmez.

* Kumaş altı profillerinde ağırlığı taşıması için 40-50 cm kadar boşluk bırakılır.

* Kumaş 3000 mm ya da 3200 mm olarak standart şekilde üretilir ve ölçüye göre kesilir. Ek yapılması gereken yer olursa başka bir parça ile üstüste kaynatılarak istenen ölçü elde edilir.

* Kumaşın üstüne fitil basılır. Kumaşı taşıyan armutların ise baş taraflarına plastikleri kapatılıp bunlar armuda vidalanır.

IŞIKLANDIRMA

* Led, Spot ve Lineer Led olmak üzere 3 çeşit ışıklandırma sistemi kullanılır.

* Işıklandırma kullanılan kumaşlarda içeriden yanlardan giden fitilin içinden aynı zamanda aydınlatmanın kabloları geçer.

* Sisteme zarar vermeden çalıştırması için 12 V ile çalıştırılır.

* 1 boş 1 dolu şeklinde spotlar yerleştirilir ve yaklaşık 1 m2’ye 1 spot denk getirilir.

GENEL

* Yağmur fitilin üstünden dere profiline doğru akar. Punç ile profilden bir delik açılır ve su bu delikten aşağıya doğru tahliye edilir.

* Toplamda 68 parçadan oluşan bir sistemdir.

* Gerginlik ayarı montajdaki en önemli ayardır.

* Sisteme verimli çalışması için minimum %15 eğim vermek gerekir. Bu metre başına 10 cm’e denk gelmektedir.

 

 

PERGOLA PROFILE SYSTEM

*There are two types of ray profiles.

1- 75mm X 125mm

2- 65mm X 110 mm. With this type of profile, 4000 mm opening is possible. If the size gets bigger, the profiles won’t carry the weight.

*Standard Rail Profile is 8000 mm long.

*If the lenght is more than 8000 mm, there are two ways to follow;

1- Hanging system can be used. The hanging point must exactly be in the middle.

2- System can be turned into a way which can be opened both sides from the middle.

* The bay profiles are standard 100 mm X 100 mm profiles.

 

MOTOR BLOCK

* For Pergola Systems, there are two types of motors.

1- Compound Motor : Motor is located in the motor box and the systems turns on a compound. This triples the power of the motor.

Wıth this system, Pergola can be opened up to 80m2 but the workmanship is both hard and expensive.

Besides the number of pieces of motor block is more.

2- Tubular Motor : Motor gives the power for turning from inside of an tubular profile.

 

FABRIC

*There are 4 types of fabric; 3-d, 5-d, Straight and perforated fabric.

* There are three layers in the fabric. Outer parts are PVC and inside is membrane.

* Fabric per metersquare is app. 800 gr.

* For Pergola systems, fabric must be thick. Because wick is pressed during the production and it shouldn’t get burnt throughout this procedure.

* Fabric isn’t fireproof but because they are flameproof, it doesn’t let the fire to spread.

* Fabric is produced with a standard size 3000mm or 3200 mm. It is adjusted for demanded size afterwards.

 

LIGHTS

* Three types of light are used; Led, Spot ve Lineer Led.

* The cables of lights go through the sides of the fabric.

* It works with 12 V not to damage the systems.

* For 1 m2, there is 1 spotlight.

 

GENERAL

* The rain flows downs to ray profile from the wick. A hole is made on the profile and let the rain drain down.

* Totally, there are 68 pieces in the system.

* The most important control is for the tightness of the fabric during the installment.

* Min. %15 inclination must be given to system in order to work properly. It makes app. 10 cm per meter.

 

RESİM GALERİ

VİDEO GALERİ